Geçmişin Mirasçıları, Geleceğin Mimarları: Gaziantep'in Kültür Elçileri

Her kenti özel yapan bu farklılıklar yerel tarih çalışmaları ile aydınlatılabilir ve öğretilebilir. Bu bağlamda, Bu projede; bireylerin özellikle çocukların, yaşadıkları kentlerindeki kültürel değerleri duygusal zekâlarına hitap edecek biçimde sevdirerek tanıtmayı, bu değerlerin benimsenmesini sağlamayı ve “koruma” duygusunu/bilincini vurgulamak amacıyla merak duygularını ve öğrenme isteklerinin artmasına olanak tanıyacak şekilde, Çocukların gözünden Gaziantep’in tarihi ve kültürel değerlerini daha yakından tanımalarını sağlamak, tarihi yapıların korunması gerektiği konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak, Gaziantep’e ait birbirinden ilginç hikâyelere sahip ve unutulmaya yüz tutmuş “somut kültürel mirası”  bir web sitesi tasarlayarak yaşadığımız şehri tam anlamıyla tanıtmak,  tarih bilimine olan merakı artırmak amaçlanmıştır. 

Kullanım Talimatı

  • Eserlerin konumlarına nasıl ulaşabilirsiniz?

Ana sayfamızda mevcut olan haritada proje için seçtiğimiz eserler,  kırmızı ikonla işaretlenmiştir. İkonlara tıkladığınızda ziyaret etmek istediğiniz eserin adresine google maps aracılıyla ulaşabilirsiniz.

•    Projedeki eserleri nasıl tanıyabilirim?

Ana sayfamızdaki haritanın hemen altında bulunan videoları izleyebilirsiniz. Bu videolardan projemizdeki eserlerin tarihini ve yapılış hikâyelerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca sağ üst köşede bulunan youtube ikonuna tıklayarak kanalımıza ulaşabilirsiniz.

  • Teşekkür 

Ressam Mehmet Ali Diyarbakırlıoğluna  “Hanlar ve sokaklar” temalı eserlerini kaynak olarak bizlerle paylaştığı için  teşekkür ederiz.

Seslendirmeleri ile projemize katkıda bulunan Sy. Şeniz Tutucu'ya teşekkür ederiz.

  • Hazırlayanlar

Bu site, TÜBİTAK 2021 Yılı Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması için ENES MAHMUT ÖZKANALICI, NİL TAŞDOĞAN VE SUYEL TUTUCU tarafından hazırlanmıştır.